Sporty walki w pigułce

Podstawy sportów walki

W dzisiejszych warunkach zaszczepienie u dziecka zamiłowania do sportu i jakiejkolwiek aktywności fizycznej jest wyjątkowo ważne, dlatego nikogo dzisiaj nie dziwią akcje społeczne zachęcające do wykorzystywania licznej infrsatruktury rekreacyjnej w mieście i pod nim dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie wszystkie jednak dyscypliny sportowe da się ćwiczyć na siłowni outdoor czy na hali sportowej – często ważniejsze od odpowiedniego miejsca do treningu jest posiadanie trenera lub innego przewodnika.

Decydując się na każdą dyscyplinę sportu, począwszy od kickboxingu, przez piłkę nożną, na lekkoatletyce kończąc, trzeba prawidłowo nauczyć się wykonywania podstaw. Bez warsztatowego podejścia do podstawowaych kroków, ruchów i technik wykonywania danego ćwiczenia, ciężko jest dojść do jakiegokolwiek poziomu. Nieprawidłowe wykonywanie pewnych figur lub ruchów jak low kick może natomiast grozić bardzo poważnymi konsekwencjami, z urazami włącznie. Decydując się na sporty walki i typowo siłowe treningi, przestrzeganie pewnych zasad jest jedynym gwarantem zachowania zdrowia na koniec sparingu lub ćwiczenia.

Dlatego w większości klubów szkolących z zakresów sztuk walki, pierwsze tygodnie a nawet miesiąca takiego adepta upływają przede wszystkim na notorycznym powielaniu tych samych ruchów jak low kick. Prawidłowie wykonany low kick to nie tylko odpowiedni ruch nogą kopiącą, ale przede wszystkim umiejętność odpowiedniego zachowania balansu. Tylko wytrenowania perfekcyjnej postawy na sucho podczas treningu low kick jest w stanie zapewnić stabilność takiego wykonania w warunkach sparingu, walki na macie czy w prawdziwym życiu.

A ponieważ cała siła, jaką skumulowany ma w sobie low kick bierze się z podłoża, a więc jest kinetycznie przenoszona poprzez nogę podpierającą kopiącego, jego stawy kolanowy i biodrowy oraz mięśnie uda – odpowiednie ich ułożenie zdecydowanie ułatwia skumulowanie należytej siły. W rzeczywistości więc low kick i jego siła w dużo wiekszym stopniu zależy od odpowiedniego podparcia uderzenia, aniżeli prędkości czy agresywności, z jaką umieszcza się kopiącą stopę w celu. Nie każdy amator posiada taką wiedzę samoistnie, dlatego bardzo ważne jest właściwe korzystanie z wiedzy i doświadczenia wieloletnich trenerów sportów walki.

Ze względu na wzrost zainteresowania takimi siłowymi dyscyplinami w ostatnich latach zdecydowanie przybyło w mniejszych i średnich miastach klubów sportowych i sekcji sportów walki przygotowujących do boksu, karate, judo czy dowolnego innego wybranego sportu. Co ważne, coraz częściej w miejscach takich pojawiają się także specjalne młodzieżowe i juniorskie sekcje, w których z powodzeniem trenują coraz młodsi adepci. Rodzice także nie kierują się już tak dużą nieufnością względem takich klubów i coraz chętniej zapisują swoje dzieci także na treningi tego rodzaju. Każda dyscyplina, rzetelnie i sumiennie trenowana, jest bowiem przepustką do zdrowia, dobrej kondycji i samopoczucia, ale przede wszystkim – budowy twardego charakteru.

Zostaw odpowiedź