Sporty walki w pigułce

Budowanie zainteresowania sportem

Media masowe i elektroniczne nie od dzisiaj kreują zupełnie nowe trendy na zdrowe i racjonalne żywienie oraz aktywność fizyczną. Miasta, nawet te mniej zamożne, stale inwestują miliony w skali roku, na poprawę jakości infarstruktury sportowej w swoim obrębie. Efektem tego są wciąż powstające kilometry ścieżek rowerowych, sale pozwalające trenować light contact albo jazdę torową na czas, baseny i siłownie outdoorowe, oraz naturalnie – liczne boiska piłkarskie, koszykarskie czy do siatkówki.

Wszystko to sprawia, że dzisiaj większość młodych i starszych osób nie może już tłumaczyć swojego braku aktywności tym, że w ich najbliższej okolicy brakuje odpowiedniego zaplecza technologicznego czy merytorycznego do rozpoczęcia treningu. Wystarczy chcieć – reszta w postaci odpowiedniego sprzętu, miejsca do treningu i odpowiedniego trenera czy konsultanta, znajdą się dość szybko. Tym bardziej, że praktycznie każdy doświadczony sportowiec bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniami z tymi wszystkimi amatorami i młodzikami, którzy w dyscyplinach light contact czy kulturystyce dopiero nieśmiało stawiają swoje pierwsze kroki. Naturalnie niektóre dyscypliny sportu wymagają środków finansowych o wiel ewiększych i z tego właśnie względu docelowo stają się wyborem ludzi bardziej zamożnych, w średnim wieku.

Jeśli jakieś dzieci zaczynają w młodym wieku trenowanie jazdy konno, grę w golf czy tenis – z pewnośćią ich rodzice muszą mieć nieco większe środki finansowe, gdyż opłacenie wszystkich lekcji z trenerem, wyposażenie w podstawowy sprzęt i zapewnienie udziału w turniejach zlokalizowanych dookoła całego świata, jest bardzo kosztowne. Na tym tle, trenowanie dyscyplin zaliczanych do light contact, lekkoatletyki czy piłki nożnej, wypadają zdecydowanie lepiej. Koszty, jakie rodzice ponoszą przy tych treningach, to przede wszystkim wyposażenie dziecka w odpowiednie obuwie do danej dysycpliny, a także inne akcesoria i elementy podstawowego wyposażenia.

Zapisanie dziecka do szkoły, w której trenowany jest sport typu light contact lub piłka nożna nie stanowi dla rodziców tak dużego nakładu, ale problemy często pojawiają się zupełnie innej natury. Przekonanie samego dziecka do tego, że light contact może okazać mu się w przyszłości bardzo przydatny i jest wartościowym elementem rozwoju, nie stanowi dla nikogo problemu. Także dlatego, że małe dzieci często nie rozumieją jeszcze, jakie korzyści w przyszłości może dać im kickobxing lub inna dyscyplina, ale chętnie wykorzystają swoją energię i wolny czas na aktywne jego spędzanie.

O wiele trudniej natomiast przekonać do takich dyscyplin sportowych jak light contact rodziców, którzy do pewnego wieku stanowią za własne dzieci i ostatecznie wyrażają zgodę na rozpoczęcie danego treningu, lub też zabraniają swoim pociechom udziału w szkoleniu. Sporty siłowe i walki nie cieszą się natomiast w opinii wielu rodziców wystarczającym uznaniem czy szacunkiem – dookoła nich narosło wiele mitów i wciąż powszechne jest przekonanie o dużym ryzyku zdrowotnym wynikającym z trenowania sportów walki przez dzieci i młodzież.

Zostaw odpowiedź