Sporty walki w pigułce

Jak dobrać ochraniacz na zęby?

Uprawiając sporty walki, należy pamiętać o stosowaniu różnego rodzaju zabezpieczeń. Każdy profesjonalny zawodnik, ale i amator powinien wyposażyć się w kilka podstawowych ochraniaczy. Ochraniacze na zęby to jedne z ważniejszych elementów tego typu. Zapobiegają one nie tylko utracie uzębienia, ale też bolesnym uszkodzeniom szczęki i twarzoczaszki, które mogłyby mieć bardzo poważne konsekwencje i wymagać kosztownego oraz długotrwałego leczenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów ochraniaczy na zęby. Jak wybrać właściwy? Podpowiadamy.

Rodzaje ochraniaczy na zęby

Aby wybrać odpowiedni ochraniacz na zęby warto najpierw zaznajomić się z dostępnymi możliwościami. Na rynku znaleźć można:

  • ochraniacze jednowarstwowe „boil and bite” dopasowujące się do szczęki po ogrzaniu w gorącej wodzie,
  • ochraniacze żelowe (wielowarstwowe) – bardziej zaawansowane, wygodniejsze i lepiej dopasowane,
  • ochraniacze protetyczne – wykonywane na zamówienie, idealnie dopasowane do szczęki zawodnika.

Ostatnia kategoria jest w zasadzie zarezerwowana dla profesjonalnych zawodników. Ochraniacze protetyczne zapewniają najlepszą ochronę, ich wykonanie to jednak koszt kilkuset lub nawet tysiąca złotych. Większość osób uprawiających sztuki walki amatorsko będzie więc wybierać pomiędzy ochraniaczami jednowarstwowymi i żelowymi.

Ochraniacze jednowarstwowe stworzone są najczęściej z silikonu. Wykonanie z jednej warstwy tworzywa i brak zastosowania kanalików oddechowych czy innych zaawansowanych rozwiązań sprawia, że jest to podstawowy rodzaj ochraniacza dla niewymagających użytkowników.

Żelowe ochraniacze na zęby stworzone są z kilku warstw, z których jedną jest komfortowa warstwa żelowa. Mają bardziej zaawansowaną konstrukcję, dzięki czemu ich użytkowanie jest o wiele wygodniejsze. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów sprawia, że ochraniacze żelowe bardzo dobrze dopasowują się do szczęki, a zastosowane rozwiązania umożliwiają łatwiejsze oddychanie i odprowadzanie śliny. Ponadto takie ochraniacze lepiej tłumią uderzenia.

Ochraniacz pojedynczy czy podwójny?

Każdy ochraniacz na zęby może występować w wersji pojedynczej (jedynie na górne zęby) lub podwójnej (na całą szczękę). Wybór ochraniacza pojedynczego lub podwójnego jest jednym z podstawowych dylematów, przed jakimi stają decydujący się na zakup sportowcy. Ochraniacz podwójny teoretycznie oferuje lepszą ochronę, zasłaniając całą powierzchnię zębów – zarówno górnych, jak i dolnych. Mimo tego nie zawsze spełnia on swoją funkcję. Dlaczego? Ochraniacz podwójny zasłania zęby tylko wtedy, gdy nosząca go osoba ma zaciśniętą szczękę. Otwarcie ust może skutkować jego przesuwaniem się, a nawet wypadaniem. Podwójny ochraniacz na zęby może też rozpraszać podczas walki ze względu na obniżony komfort użytkowania i utrudnione oddychanie. Ochraniacze pojedyncze zasłaniają mniejszą powierzchnię, jednak ich stosowanie jest o wiele wygodniejsze, dzięki czemu są bardziej funkcjonalne. Dlatego jest to chętniej wybierane rozwiązanie, szczególnie podczas treningów.

 

Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem ochraniacza na zęby, polecamy odwiedzić sklep sport-shop.pl – dla naszych czytelników zniżka – wystarczy kliknąć „przejdź do promocji” u naszego partnera, który przygotował dla nas rabat.

Zostaw odpowiedź