Sporty walki w pigułce

Gruszka bokserska – co wnosi do treningu pięściarza?

Dla osób, które nie trenują pięściarstwa, ćwiczenia z gruszką wyglądają przede wszystkim efektownie. Jednak bokserzy doskonale wiedzą, jak ważnym elementem ich przygotowania jest trening z gruszką. Dowiedz się, w jaki sposób gruszka bokserska przyczynia się do budowania formy przed walką.

Co rozwijasz dzięki treningowi na gruszce?

Gruszka bokserska to przyrząd wykorzystywany w indywidualnym treningu pięściarskim. Gruszki są na tyle niewielki, a także łatwe w montażu, że bokserzy oraz adepci innych sportów walki korzystają z nich nawet w domach. Trening z gruszką pomaga w rozwinięciu wielu umiejętności oraz zdolności motorycznych, które są niezbędne podczas starcia w ringu.

  • Dynamika – wbrew temu co sądzą niewtajemniczeni, to wcale nie siła jest kluczową zmienną, która wpływa na skuteczność ciosu, ale właśnie jego dynamika. Na moc uderzenia ogromny wpływ ma szybkość wyprowadzania ciosu.
  • Technika – ćwiczenia z gruszką pomagają rozwijać technikę uderzenia. Siła mięśni nie przełoży się bowiem na siłę ciosu, jeśli ten zostanie wyprowadzony bez zachowania prawidłowej techniki.
  • Celność – gruszka służy również do ćwiczenia celności podczas wyprowadzania uderzeń, szczególnie tych kierowanych na głowę rywala.
  • Refleks – jest niezwykle ważny nie tylko podczas zadawania ciosów, ale również ich blokowania i unikania.

To elementy, które bezpośrednio wpływają na kontakt z przeciwnikiem w ringu. Jednakże trening z gruszką bokserską pomaga w budowaniu wytrzymałości, która jest niezbędna podczas wilorundowego pojedynku.

Rodzaje gruszek bokserskich

Różne rodzaje gruszek pozwalają kształtować inne umiejętności bokserskie i budować formę na różnych płaszczyznach. Trening z różnym rodzajem gruszek może się znacząco od siebie różnić, nie ulega jednak wątpliwości, że kompleksowe przygotowanie do walki wymaga szerokiego podejścia do ćwiczeń.

Gruszki techniczne

Ten rodzaj gruszki wykorzystują nie tylko pięściarze. Nadaje się ona bowiem również do ćwiczenia kopnięć, dlatego swój trening odbywają na niej kickboxerzy, zawodnicy MMA czy innych sztuk walki. Gruszki zawiesza się do sufitu przy użyciu haków. Trening z gruszką techniczną pomaga ćwiczyć:

  • celność ciosów,
  • uniki,
  • czucie dystansu do przeciwnika,
  • koordynację podczas pracy nóg.

Gruszki techniczne mają różną masę, dzięki czemu możesz dostosować ją do swojego poziomu zaawansowania w bokserskich trening. 

Gruszki szybkościowe

“Szybkościówki” podwieszane są na platformach za pomocą obrotowego łożyska. Ten typ gruszki służy do ćwiczenia górnych partii ciała, a także szybkości, płynności i celności uderzeń. Trening na gruszce szybkościowej jest przeznaczony dla nieco bardziej zaawansowanych fighterów.

Zostaw odpowiedź