Dlaczego potrzebujesz rozciągania?
Rozciągaj się! Wiesz jak to ważne? Przy każdym absolutnie ćwiczeniu fizycznym, rozciąganie jest kluczowe. Aby być lepszym zawodnikiem, musisz pamiętać o rozciąganiu.
Conor McGregor, często określany jako zły chłopiec, powtarzał, co nam się bardzo podoba, że jesteśmy jedynymi zwierzętami na świecie, które budzą się i nie rozciągają. Nie wiemy czy to prawda, ale wiemy, że rozciąganie to bardzo ważny element naszego życia.
Wraz z wiekiem – a każdy z nas się starzeje, musimy się z tym pogodzić – nasze możliwości flexu i mobility, po prostu znikają. Co to oznacza? Zwiększa się ryzyko kontuzji podczas wykonywania ćwiczeń, a także niemożliwość wykonania nawet najprostszych treningów. Kilka prostych ćwiczeń pozwoli Ci jednak utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji. Rezultatem rozciągania i mobility, są mocniejsze, bardziej wydajne mięśnie. Naukowcy twierdzą nawet, że rozciągnięte mięśnie umożliwiają wykonanie około 15 procent więcej powtórzeń.
Pamiętajmy, że rozciągamy całe ciało. Dlaczego? Bo używamy całej konstrukcji na co dzień. Oto trzy powody, dla których potrzebujemy rozciągania.
Znacząco obniżasz ryzyko kontuzji oraz bólu mięśni
Rozciąganie powoduje zwiększenie zasięgu ruchu. Zmniejsza także obciążenia, którym poddane są nasze stawy, pozwalając tym samym ciału na bardziej płynne i stabilne ruchy podczas ćwiczeń. Dzięki temu ustrzeżesz się kontuzji.
Poprawiasz krążenie krwi
Tak jak wszystkie inne ćwiczenia, także i rozciąganie, powoduje zwiększenie przepływu krwi w organizmie. Dostarczenie większej ilości krwi do mięśni, pozwala na szybszą regenerację, uzupełniając szybciej ubytki tkanki mięśniowej.
Znacząco obniżysz stres
Rozciąganie pozwala także na uspokojenie umysłu, skupienie i obniżenie poziomu stresu. Kiedy jesteśmy zmartwieni, zmęczeni, to stany te odbijają się na naszym ciele, co powoduje, że czujemy się dodatkowo zestresowani. Poświęcając kilka minut każdego dnia na proste ćwiczenia, poczujemy ulgę i ustąpienie stresu.
Wystarczy robić zaledwie kilka prostych ćwiczeń, aby odczuć znaczącą poprawę naszej kondycji fizycznej i umysłowej. W tym m.in. downward dog, wykroki w miejscu z kolanem na ziemi i przeciwległą ręką uniesioną do góry, rozciąganie mięśni nóg leżąc ze stopą założoną na kolano drugiej nogi ugięte w 90 stopniach, rozciąganie kręgosłupa i lędźwi leżąc przerzucając nogi ugięte w kolanach na prawo i lewo.