Sporty walki w pigułce

Dlaczego warto trenować karate bez względu na płeć i wiek?

Karate, mimo swojej ogromnej popularności, ciągle pozostaje owiane poniekąd tajemnicą i krążą wokół niego dziwne mity, które dziś postaramy się obalić. Bardzo wiele osób uznaje, że karate to agresywna sztuka walki i sport jedynie dla osób, które są doskonałej sprawności fizycznej. Nic bardziej mylnego. Otóż karate mogą trenować osoby w każdym wieku, bez względu na płeć oraz aktualną kondycję fizyczną. Warto również dodać że treningi łączą w sobie wiele zalet oraz korzyści ogólnych. Dlaczego warto trenować karate? Już spieszymy z odpowiedzią.

Zalety płynące z treningów karate

1. Kondycja fizyczna oraz zdrowie

Treningi karate mają niewątpliwie korzystny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję fizyczną, dzięki temu, że poprawiają pracę całego organizmu. Dzięki tej aktywności z powodzeniem poprawimy krążenie oraz pracę serca, a także zadbamy o zwiększenie pojemności płuc. Karate, podobnie jak każda aktywność fizyczna, twoja uprawiana jest regularnie zadba również o to, by poprawić naszą jakość snu. Sen otóż ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, odpowiedni wypoczynek pozwala również obniżyć stres oraz zadbać o nasze zdrowie psychiczne. Karate również korzystnie wpływa na utrzymanie zdrowej masy ciała i prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej. Treningi karate pozwalają nam zaangażować niemal wszystkie partie mięśni naszego ciała, dzięki czemu znacznie wzrasta nasza sprawność fizyczna.

2. Samoobrona

Nauka samoobrony to jedna z głównych zalet nauki karate. To właśnie podczas tych treningów nauczymy się kopnięć, uderzeń oraz efektownych uników, które z pewnością pomogą nam w obronie przed ewentualnym adresem. Jednak musimy pamiętać, że nie wszystko polega tutaj na sile, gdyż niezwykle ważny w karate jest aspekt psychiczny i odpowiednie przygotowanie emocjonalne. To właśnie to może dać ogromną przewagę nad przeciwnikiem, pozwoli zapanować nad stresem, a każdy ruch będzie w pełni przemyślany. Zaznaczyć należy, że agresorzy w większości przypadków atakują z błahej przyczyny i nie panują nad emocjami, przez co ich działania są zupełnie nieprzemyślane, dlatego też karate pozwoli nam na zachowaniu opanowania oraz podjęciu racjonalnych działań.

3. Samodyscyplina

Niewątpliwie bardzo wiele rodziców decyduje się na to, by zapisać swoje dzieci na treningi karate chociażby z tego powodu, że pomogą one bardziej zdyscyplinować się maluchom. Dodać należy, że działania te z pewnością przekładają się na całe życie. Samodyscyplina pomoże także w osiąganiu celów oraz dążeniu do realizacji marzeń. To właśnie dlatego jest ona tak ważna, by marzenia zamieniać w czyn. Ponadto samodyscyplina pomoże nam trwale i uparcie dążyć do osiągania konkretnych celów, a także wyznaczania nowych.

4. Dbałość o zdrowie psychiczne

Jak wiemy, zdrowie psychiczne jest niezwykle ważna, a dodać należy, że silna psychika jest cechą ludzi, którzy wiedzą czego chcą w życiu, a także dążą do osiągnięcia tego celu, mimo napotkania ewentualnych przeszkód. Osoby, które zmagają się z trudami natury psychicznej bardzo często nie wiedzą co jest dla nich dobre, a co złe, a także ciągle szukają swojego miejsca w świecie. Dodać należy, że takie osoby także również łatwo tracą panowanie nad własnymi emocjami przecinek z którymi sobie po prostu nie oddam ciągłe odczuwanie lęku przed przyszłością i doświadczenie ogromnej ilości stresu każdego dnia skłania nas ku podejmowaniu nieprzemyślanych decyzji, uleganiu pokusie oraz działania, które z góry skazane są na porażkę. Treningi karate pomagają nam nie tylko w rozwoju aktywności fizycznej, ale także dbają o rozwój ogólny, w tym nierozerwalnie także o aspekt psychiczny. Pomagają nam znacznie podnieść samoocenę, a także cieszy się życiem i osiąganymi celami.

5. Szacunek do samego siebie i drugiej osoby

Treningi karate uczą nas ogromne i pokoje oraz szacunku, kiedy to musimy panować zarówno nad swoim duchem oraz ciałem, a także poskromić wszelkie towarzyszące nam emocje. Tego typu działania przydają się w każdym aspekcie życia, gdyż z powodzeniem będziemy mogli to przełożyć na relacje międzyludzkie zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Szacunek oraz zrozumienie drugiej osoby z pewnością pomoże nam w wielu aspektach życia. Jak widać karate uczy nas nie tylko wykonywania konkretnych poleceń, związanych z samodyscyplinę oraz rozwojem aktywności fizycznej, ale także pomaga nam stać się lepszym człowiekiem i doskonalić własne wartości.

Podsumowanie

Dlaczego warto trenować karate? By zadbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Odpowiedź może wydawać się banalna, ale jeżeli dłużej zastanowimy się nad tym, jak ważne są te aspekty w naszym życiu, z pewnością docenimy walory płynące z takich treningów.

Zostaw odpowiedź