Sporty walki w pigułce

Buty zapaśnicze – jakie wybrać na trening zapaśniczy? Najważniejsze cechy butów do zapasów

Buty zapaśnicze to niezbędny i wręcz najważniejszy element wyposażenia każdego zapaśnika. To one zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo, zwiększają wydajność i wpływają na większą pewność siebie podczas treningu i walki. Jakie więc powinny być dobre buty do zapasów?

Buty zapaśnicze – jakie powinny być?

Buty do zapasów wyróżniają się charakterystycznym wyglądem. To, co przykuwa uwagę w pierwszej kolejności, to nieco wydłużone cholewki, które stabilizują kostki podczas treningów. Obuwie zapaśnicze wizualnie może przypominać skarpety, a to z powodu doskonałego dopasowania do nóg. Buty nie mogą w żadnym miejscu odstawać, żeby zapewniać zapaśnikowi maksymalną zwinność, szybkość i pewność na macie.

Wyjątkowe są także specjalnie zaprojektowane spody obuwia, które mają minimalizować wstrząsy i gwarantować odpowiednią przyczepność do podłoża. Niektóre profesjonalne buty zapaśnicze w sklepie dla zapaśników wrestling.com.pl  mają dzielone podeszwy, które wzmacniają przyleganie do maty, zachowując przy tym maksymalną elastyczność. Po takie modele zazwyczaj sięgają doświadczeni już zawodnicy.

Jak wybrać buty zapaśnicze?

Przy wyborze obuwia do zapasów trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest waga butów. Zapaśniczki powinny być lekkie, by zapewniały trenującemu maksymalny komfort podczas ruchu. Równie istotny jest materiał, z którego wykonano obuwie. Musi on dobrze przepuszczać powietrze, aby stopy pozostały suche nawet podczas wymagającego treningu. Najczęściej w sprzedaży są modele z materiału ze specjalną siatką, która dba o prawidłową cyrkulację powietrza. Warto też zwrócić uwagę na to, czy buty do zapasów mają odpowiedni schowek na sznurówki. Dzięki temu nie dojdzie do ich rozwiązania podczas walki.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze zapaśniczek? Oczywiście rozmiar. Trzeba pamiętać, że buty muszą być dobrze dopasowane do stóp i kostek. Rozmiarówka może być jednak nieco inna niż w przypadku tradycyjnego obuwia. Zaleca się, by mężczyźni wybrali buty o pół numeru większe niż zazwyczaj. Inaczej jest w przypadku kobiet, które przeważnie mają węższe stopy i nie muszą kierować się tą wskazówką. W każdym jednak przypadku warto zapaśniczki przymierzyć, żeby mieć pewność dobrze dopasowanego obuwia.

Popularne modele butów do zapasów

Wymienić można kilka firm sportowych, które słyną z produkcji butów do zapasów. Wśród nich są takie marki jak AdidasNike czy Asics. A jakie konkretne modele są przeznaczone dla zapaśników? Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem lub są średnio zaawansowane będą zadowolone z Adidas Havoc 2 i Asics Snapdown 3. Bardziej doświadczeni zawodnicy mogą sięgnąć po buty zapaśnicze Nike TAWA, które są wykonane z bezszwowej i oddychającej dzianiny. Dla profesjonalistów jest też model Asics JB Elite, który został zaprojektowany z myślą o wzmocnieniu szybkości i wydajności zawodników na macie.

Zostaw odpowiedź