Sporty walki w pigułce

Dlaczego postawić na karate tradycyjne

Wiele osób zastanawia się nad tym na którą dyscyplinę sportową powrócić. Nie każdy decyduję się na wybór popularnych dziedzin takich jak np. piłka nożna, koszykówka lub siatkówka. Zamiast tego niektórzy decydują się na wybór czegoś zdecydowanie innego a chodzi tutaj głównie o sztuki walki. Do najpopularniejszych można z pewnością zaliczać mma, kickboxing a także karate tradycyjne. Czy warto jednak decydować się na tą ostatnią dyscyplinę? Oczywiście, że TAK! Istnieję szereg plusów, które mogą za nią przemawiać.

Warto powiedzieć nieco więcej o historii karate tradycyjnego. To określenie pięknej sztuki samoobrony gdzie się nie wykorzystuję w żadnym stopniu bron palnej a zamiast tego można korzystać w z czegoś zupełnie innego – chodzi tutaj głównie o swoje ciało, nogi i ręce. Przy skorzystaniu możliwości całego organizmu (dynamika ruchów, rozluźnienia mięśni a także synchronizacja oddechu) można zacząć się bronić przed niespodziewanym atakiem napastnika.

Jeśli chodzi o praktykę zastosowania karate tradycyjnego to należy powiedzieć o tym, że tutaj główną rolę odgrywa przede wszystkim czas reakcji dodatkowo z motywacją do walki. Chodzi o to iż podczas ataku napastnika nie będziesz starał się na zadaniu kolejnego ciosu a wykorzystasz jego słabe punkty jak i również pozycję. Ta sztuka walki nie może od siebie oddzielać sfery umysłowej od fizycznej gdyż jedna łączy się w całokształt.

Zalety, które mogą wynikać z regularnego uprawiania tej aktywności fizycznej to na pewno – podniesienie wiary w siebie przez to, że można się obronić przed nagłym atakiem napastnika, który może następować zarówno z tyłu jak i z przodu.

Kondycja fizyczna osób uprawiających karate tradycyjne jest bardzo duża. Dzięki tej dyscyplinie sportowej można poprawiać zwinność a także szybkość. Efektem tego może być szybka obrona przed niespodziewanym atakiem jakiegoś rywala. W czasie treningu można w dużym stopniu podnieść siłę a także elastyczność swoich mięśni.

Ćwicząc karate tradycyjne w dużym stopniu można rozwinąć całą koordynację ruchową swojego ciała. Można to osiągnąć dzięki systematycznym treningom. Trenerzy, którzy posiadają należytą wiedzę będą w stanie wprowadzić młodego adepta do wszystkich tajników tego sportu aby ten mógł utrzymać prawidłowe utrzymanie swojego ciała poprzez zachowanie skoordynowanych ruchów – wiedząc w którym momencie należy wykorzystać do obrony ręce a kiedy nogi.

Osoby, które uprawiają ten sport powinny mieć świadomość tego, że tak naprawdę redukują i niwelują wszystkie problemy spowodowane przez bierny i siedzący tryb życia (oglądanie telewizji, nieuprawianie sportu). W efekcie następować może ból pleców lub nadwaga.

Czy karate tradycyjne może oznaczać same zalety fizyczne? Oczywiście, że NIE! Oprócz tego można się także liczyć na to, że wspomoże się w przypadku trzymania odpowiedniej dyscypliny, wyrabiania dobrych nawyków pewności siebie. W karate tradycyjnym duża liczba trenów prezentuję techniki w którym działaniem nie jest atak na słabszych a jedynie stawanie za nimi w obronie. Ta dyscyplina sportu w dużym stopniu będzie uczyć samoobrony. W przypadku zastosowania obrony nie ma żadnego znaczenia to jakiego wzrostu i wagi jest nasz przeciwnik. Prawidłowo użyta technika umożliwi odpowiednią ochronę przed nieoczekiwanym atakiem z tyłu pleców.

Zostaw odpowiedź