Jakie są kategorie wagowe w mma?
To chyba całkowicie zrozumiałe i klarowne, że w sportach walki obowiązują kategorie wagowe. W końcu nawet najlepszy zawodnik wagi słomkowej nie miałby zbyt dużo do powiedzenia w pojedynku – – na przykład – z rywalem ważącym kilkadziesiąt kilogramów więcej. Przez to ta dyscyplina sportowa jest o wiele bardziej transparentna, a walki nie mają z góry wyznaczonego zwycięzcy.
Podobnie jest też oczywiście w boksie. Na pewno warto podkreślić, że w odróżnieniu do tego właśnie sportu nie istnieje jednak jednolity podział na te kategorie wagowe. Wszystko bowiem zależy od danej organizacji. W związku z tym niektóre limity mogą się trochę różnić, jeśli wzięlibyśmy pod lupę kilka nie związanych ze sobą federacji. Co to oznacza? W takim przypadku niektóre walki w danej kategorii nie mogłyby się odbyć w innej organizacji, ponieważ tam obowiązuje inny przedział. W poniższym wpisie dowiecie się jednak o kategoriach wagowych, które są najczęściej stosowane i do których fani mieszanych sztuk walk najczęściej się odnoszą.
Rozpoczniemy od najlżejszych zawodników, którzy zaliczają się do wagi atomowej. W ich przypadku górny limit wagowy to dokładnie 48 kilogramów. Później mamy do czynienia z wagą słomkową. Tam limit jest o 4 kilogramy większy. Tutaj warto wspomnieć o naszej polskiej mistrzyni – Joannie Jędrzejczyk, która w tym momencie jest niekwestionowaną mistrzynią UFC (Ultimate Fighting Championship) w tej właśnie kategorii. Kto wie czy nie zachowana ona tego miana jeszcze przez wiele długich lat. Jakie są inne kategorie wagowe? W trzeciej kolejności trzeba wymienić wagę muszą (do 57 kilogramów). Potem mamy natomiast wagę kogucią. W tym przypadku zawodnik w czasie oficjalnego ważenia nie może ważyć więcej, niż 61 kilogramów. Oczywiście gdyby wniósł na wagę więcej, nie oznacza to, iż byłby od razu zdyskwalifikowany (to generalnie odnosi się do każdej kategorii wagowej). Wszystko bowiem zależy od umowy, jaka została podpisana pomiędzy oboma zawodnikami i prawem danej federacji. Najczęściej stosuje się kary pieniężne za nie wyrobienie się w limicie.
Wkraczamy już w rejony, gdzie kategorie wagowe są coraz większe. W wadze piórkowej obowiązuje limit do 66 kilogramów. W dalszej kolejności mamy wagę lekką, w której zawodnicy i zawodniczki mogą ważyć o cztery kilogramy więcej. Dalsze kategorie wagowe to waga półśrednia (maksymalnie 77 kilogramów) i średnia (limit o siedem kilogramów większy). W przypadku wagi półciężkiej zawodnicy i zawodniczki mogą ważyć maksymalnie do 93 kilogramów. Kolejne kategorie wagowe to waga ciężka (do 120 kilogramów), a także superciężka. W przypadku tej ostatniej nie ma górnego limitu wagowego. Zawodnik musi jednak ważyć minimum 120 kilogramów, aby być zaliczonym do tej właśnie kategorii wagowej. Jak widać rozstrzał jest bardzo duży. Tak naprawdę na jednej gali może walczyć zawodnik o wadze 45 kilogramów i 125 kilogramów. Przeważnie fighterzy o mniejszych gabarytach walczą w mniej prestiżowych walkach, a najwięksi zawodnicy (w kontekście wagi) często dostają walki wieczoru (main event).