Sporty walki w pigułce

Walka w parterze często jest decydująca dla losów rywalizacji

To, że mężczyźni interesują się sportem raczej nie jest żadną tajemnicą. Panowie uwielbiają różne dyscypliny i bardzo emocjonują się ich przebiegiem. Najpopularniejszym sportem w naszym kraju – jak i na świecie – jest piłka nożna. Dużą popularnością cieszą się też jednak sporty walki. Co do nich zaliczamy?

Między innymi boks, który wyrobił sobie już bardzo dużą renomę. Ostatnio coraz więcej słyszy się także o mma. Co kryje się za tym tajemniczym pojęciem? Otóż mixed martial arts to jak sama nazwa wskazuje mieszane sztuki walki. Zawodnicy uprawiający tę dyscyplinę walczą w różnych technik zaczerpniętych z innych sportów walki. Wszystko to ma zapewnić niesamowite widowisko sportowe i tak się właśnie dzieje, ponieważ rywalizacja pomiędzy zawodnikami (a także zawodniczkami, których też nie brakuje) jest naprawdę bardzo ekscytująca. Każdy, kto staje do walki chce za wszelką cenę wygrać. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że w mma rozróżniamy różne fazy tej rywalizacji, które mają wpływ, na to jak się ona zakończy. Jedną z nich jest na przykład walka w parterze, która niektórym bardzo odpowiada, a niektórym wprost przeciwnie.

Zawodnicy, którzy specjalizują się w tym są nazywani grapplerami. Dla nich walka w parterze jest najlepsza i podczas stójki robią wszystko, aby jak najszybciej obalić przeciwnika na ziemię i sprowadzić walkę właśnie do wspomnianego parteru. Tak naprawdę tam mogą wykazać się swoim kunsztem i techniką. Dla nich walka w parterze to szansa na wiktorię. Stosuje się w czasie niej różne chwyty, aby przeciwnik nie miał sił na dalszą rywalizację i po prostu „odklepał”. Jeśli dany zawodnik będzie nieumiejętnie się bronił, to narazi się na kanonadę ciosów i walka może być także przerwana przez głównego sędziego. Oczywiście w takim przypadku wygraną osobą będzie ten drugi człowiek. Popularni grapplerzy w stójce nie są tak groźni, ale walka w parterze to dla nich znakomita okazja, aby wykończyć rywala. W końcu potrafią oni świetnie używać tak zwanych kluczy czy dźwigni, a wtedy szansa na odklepanie przez konkurenta jest o wiele większa. Bardzo popularną formą kończenia walki jest też duszenie.

Nie da się jednak ukryć, że skuteczna walka w parterze wymaga lat pracy. Zawodnik nazywany grapplerem musi spędzić mnóstwo czasu na treningach, aby dopracować wszelkie możliwe techniki, dzięki którym podczas właściwej walki na gali będzie mógł bezdyskusyjnie pokonać swojego obecnego przeciwnika. Na pewno walka w parterze odróżnia też mma na przykład od boksu. Tam w końcu walka odbywa się tylko w tak zwanej stójce, choć też są oczywiście różnice. Fani mieszanych sztuk walki nie ukrywają, że dobry zawodnik powinien być dobry w obu tych częściach. Wtedy będzie mógł bardzo dobrze sobie radzić podczas zawodowej kariery, ponieważ specyfika rywali jest bardzo zmienna. Warto dodać na koniec, że w czasie walki w parterze jest aż ponad 40 różnych sposobów używanych technik, które pozwalają zakończyć rywalizację. To także potwierdza, że nauka wszystkich rodzajów musi trochę potrwać.

Zostaw odpowiedź