Sporty walki w pigułce

Zapasy – co to takiego

Na przestrzeni dziejów rozwijały się różne sztuki walki. Rozwijały się one na całym świecie, w Europie również. Jedną z takich sztuk walki, czy też raczej sportów walki, są zapasy. Znane one były już w starożytnej Grecji. A według niektórych źródeł zapasy były znane około 5000 lat przez naszą erą. Obecnie są one sportem walki, bezkrwawym, w którym walka toczy się na określonych regułach. Ale dawniej były one trenowane przez przyszłych wojowników.

W zapasach stosowane są chwyty – to jest charakterystyczne. Walka toczona jest z zwarciu, a jej celem jest powalenie przeciwnika na łopatki. Należy go sprowadzić do parteru i przez jedną sekundę przytrzymać na macie. Obie łopatki przeciwnika mają dotykać maty, wtedy walkę uważa się za wygraną. Możliwe jest również zwycięstwo na punkty. Walka jest punktowana, a za różne techniki jest przyznawana określona liczba punktów. I tak zapaśnik może otrzymać 1, 2, 3 lub 5 punktów, w zależności od techniki.

Zapasy to sport walki, w którym obowiązują określone reguły. Mają one na celu wyeliminowanie ryzyka urazy i kontrolę przebiegu walki. W zapasach możemy wyróżnić dwa style : styl klasyczny i styl wolny. W stylu klasycznym dozwolone są wyłącznie chwyty powyżej pasa, natomiast w stylu wolnym dozwolone są również chwyty poniżej pasa, za nogi. Techniki zagrażające życiu i zdrowie, jak duszenia są zabronione. Na macie zmaga się ze sobą dwóch zawodników. Jeden w czerwonym ubraniu, a drugi w niebieskim.

Zapasy są sportem wymagającym ciągłego doskonalenia się ze strony zawodników. Kluczową rolę odgrywają siła, zwinność, spryt, instynkt i wiele innych cech. Zapasy rozwijają wszechstronnie. Zawodnik zmaga się z drugim, również dobrze wytrenowanym zawodnikiem. Zawodnikiem, który podobnie jak on chce się rozwijać, jest silny, zwinny i również chce wygrać.

Jak więc widzimy zapasy to ciekawy sport, z wielowiekową tradycją. Niekiedy były nawet urządzane pokazy zapasów podczas różnych uroczystości. Widać to czasem na filmach. W Grecji i w Rzymie zapasy stanowiły nierzadko element widowiska. Tłum się gromadził, a dwaj zawodnicy zmagali się ze sobą. Dzisiaj jest inaczej. W zapasach obowiązują reguły i cywilizowane zasady. Zawodnicy walczą na macie w specjalnie w tym celu przygotowanym pomieszczeniu. Towarzyszy im sędzia, a ich wyczyny są punktowane. Ćwiczyć może praktycznie każdy posiadający zdrowie. Zajęcia prowadzone są w klubach sportowych.

A jak wygląda trening zapaśniczy? Ćwiczy się przewroty w przód i w tył, wykonuje różne ćwiczenia gimnastyczne i akrobatyczne. Do nich zaliczamy skoki, salta, przerzuty itp. Nauka chwytów zapaśniczych odbywa się dopiero po solidnej rozgrzewce. Jest to konieczne, w przeciwnym wypadku może dojść do urazu. Zapasy to wprawdzie bezpieczny sport, ale gdy dwóch rosłych mężczyzn się szarpie, różnie może się dziać. Z biegiem lat techniki są rozwijane i łączone w różne kombinacje.

Ten ciekawy sport z wielowiekową tradycją jest trenowany również dzisiaj. I cieszy się on niesłabnącą popularnością. A to wszystko dzięki jego ogólnorozwojowym zaletom.

Zostaw odpowiedź