Zapasy z wykończeniami
Na przestrzeni dziejów, w przeróżnych zakątkach świata rozwijały się sztuki walki. Rozwijały się również różne formuły współzawodnictwa i turniejów. Ciekawą formą turnieju powstała w latach 90-tych XX wieku. Stworzona została przez Abu Dhabi Combat Club. Nazywa się ona submission fighting. W tej formie turniejów wykorzystywane są techniki zapaśnicze i tzw. wykończenia. Chodzi o techniki mające na celu zakończenie walki. A są nimi duszenia, dźwignie itp. Podczas walki obowiązują ściśle określone reguły.
W submission fighting zabronione są uderzenia. Dozwolone są jedynie chwyty, dźwignie, duszenia, obalenia, zejścia do parteru i inne techniki zapaśnicze. Jeśli chodzi o dźwignie – dozwolone są te na kolano, na nadgarstek, bark, łokieć i stopę. Duszenia są dozwolone, ale nie wolno splatać rąk na krtani i tchawicy. Walka odbywa się bez kimon, zawodnicy noszą stroje sportowe. Jeśli chodzi o przepisy – przeważnie są to przepisy ADCC lub IBJJF NoGi. Pod skrótem ADCC kryje się właśnie Abu Dhabi Combat Club, czyli założyciele. Natomiast IBJJF to w skrócie International Brazilian Jiu-Jitsu Federation. Jest to największa na świecie federacja brazylijskiego jiu-jitsu tyle, że w kimonach. Ale ustanowione przez tę federację przepisy pozwalają na walkę bez kimon. Stąd NoGi w nazwie. Zasady trochę się różnią – nie wolno chwytać ubranie. Co jest zrozumiałe.
Ale kto bierze udział w submission fighting? Przede wszystkim zawodnicy stylów opartych na chwytach. A wiec zawodnicy judo, sambo, zapasów, luta livre, Brazylijskiego Jiu-jitsu itp. Warto wspomnieć o tym, że submission fighting jest dla nich często przygotowaniem do turniejów MMA. A MMA – mixed martial arts to mieszane sztuki walki. Tam zmagają się ze sobą reprezentanci różnych stylów. Tam z kolei wolno więcej niż w submission fighting, dochodzą jeszcze uderzenia.
A więc walka toczy się bez kimon i na chwyty. Przebieg walki jest punktowany, punkty są przyznawane za określone akcje techniczne. A są nimi rzuty, trzymania, przejścia w parterze itp. Możliwe jest nawet zwycięstwo na punkty. Dzieje się tak wtedy, gdy po upływie czasu przeznaczonego na walkę nikt się nie podda. Poddanie się to również zwycięstwo. Osiąga się je przez sprowadzenie przeciwnika do parteru i założenie dźwigni kończącej. Walkę może również przerwać decyzja sędziego.
Formuła walki, jaką jest submission fighting pozwala zawodnikom stylów chwytanych zmierzyć się i porównać umiejętności. Zasady są proste, jednolite. Jest to okazja do porównania umiejętności, sprawdzenia siebie i czegoś jeszcze. Od wieków trwał spór o to, która sztuka walki jest najlepsza. W tym celu powstawały różne formuły walk umożliwiające wyłonienie tego najlepszego. A submission fighting jest jedną z nich. Duże zmiany w świecie sztuk walki spowodowało pojawienie się Brazylijskiego Jiu-jitsu. To właśnie ta sztuka walki zakłada ściągnięcie przeciwnika do parteru i założenie mu dźwigni kończącej. Według wielu jest ona najskuteczniejszą, jaka w ogóle powstała
Jeżeli chcemy wziąć udział w tej formule turnieju to udajemy się do jednego z klubów. Ponieważ formuła ta cieszy się dużą popularnością, klubów również jest sporo. A nawet jeżeli nie weźmiemy udziału w turnieju to trenując submission fighting rozwiniemy w sposób znaczący swoją sprawność fizyczną co nam się przyda.