Jaka kategoria ze względu na wagę w boksie
Trzeba jasno powiedzieć, że w porównaniu do innych sportów boks ma swoje zasady dotyczące poszczególnego podziału zawodników. W porównaniu do takich dyscyplin jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka nie wyróżniamy podziału na kategorie wagowe.
Jeśli jednak chodzi o boks to tak naprawdę jest to bardzo istotne. Kategorie wagowe w boskie to podział pięściarzy o poszczególnej wadze. Przewidywana walka na ringu dwóch zawodników wyznaczana jest z wyszczególnieniem kategorii a to oznacza to, że ani jeden ani drugi tego limitu przekroczyć nie może. Ta wyższa granica wszystkich całego podziała to jednocześnie ta najniższa część podziału z dolnej klasy. Kategorie wagowe w boksie zawodowym i amatorskim a także w tym amatorskim jako ciężka do tego pierwszego a z tym drugim super ciężka brak im najwyższej klasy podziału. To oznacza, że do pojedynku może stawać każdy pięściarz, który przekroczył o znaczną ilość limit swojej masy ciała.
Waga pięściarza zawodowego może cały czas wzrastać w czasie pomiędzy poszczególnymi walkami a natomiast ich spadek może przede wszystkim być w momencie przewidywanego pojedynku z rywalem. Pełne przygotowanie do walki to z pewnością proces redukcji wagi po to aby kategorie wagowe nie dyskwalifikowały boksera w pojedynku. Proces ważenia jest bardzo prosty, pięściarz staje na wadze boso i bez rękawic. Odbywa się to w przeddzień pojedynku. W przypadku kiedy zawodnik nie spełnia określonego limitu wagowego może swobodnie ściągnąć niektóre części swojej ubrania aby waga się obniżyła. Jednak dalej jest tak samo pięściarz ma możliwość do tego aby udać się pomieszczenia z parą i przeprowadzić klika rutynowych ćwiczeń. Po tym czasie bokser może zważyć się raz jeszcze. Jednak jeśli to nic nie zmienia to w bardzo wielu przypadkach kategorie wagowe się nie zmieniają tylko walka może zostać odwołana.
Pięściarz zawodowy ma szansę na walkę sam może wybierać swoje kategorie wagowe. Jednak musi pamiętać o tym limicie, który wyznaczać będzie jego klasę do walki. Z upływem lat da się zaobserwować, że bokserzy profesjonalni zyskują na wadze. To wszystko przyczyniać się będzie do tego, że pięściarze mogą zdobywać pierwsze miejsca i tytuły w różnych kategoriach wagowych. Do boksu zawodowego zaliczać należy takie kategorie wagowe jak, kategoria słomkowa (do 47,627kg), junior musza lub lekko musza(do 48,998kg), musza(do 50,820kg), junior kogucia lub supermusza(do 52,163kg), kogucia(do 52,524kg), junior piórkowa lub superkogucia(do 55,338kg), piórkowa(do 57,153kg), junior lekka lub superpiórkowa(do 58,967kg), lekka(do 61,235kg), junior półśrednia/lekkopółśrednia(do 63,503kg), półśrednia(do 66,678kg), junior średnia/superpółśrednia(do 69,853kg), średnia(72,575kg), superśrednia(do 76,204kg), półciężka(do 79,379kg), junior ciężka lub lekko ciężka(do 90,719kg), ciężka ponad 90.719 bez górnej granicy.
Podział na kategorie wagowe w amatorskim boksie jest nieco inny. W przypadku ważenia bokser nie ma możliwości na powtórne wejście na wagę. Podział w amatorskich pojedynkach wyróżnia się na, kategorię papierową(do 48kg), kategorię muszą(do 51kg), kategorię kogucią(do 54kg), kategorią piórkową(do 57 kg), kategorią lekką(do 60kg), kategorię lekkopółśrednią do 64kg, kategorię półśrednią(do 69kg), kategorię średnią(do 75kg), kategorię półciężką(do 81kg), kategorię ciężką(do 91kg) oraz kategorię superciężką(powyżej wagi 91kg).