Sporty walki w pigułce

Trening walki z bronią białą

W sztukach walki czasem stosuje się broń, a czasem nie stosuje. W dawnych, azjatyckich sztukach walki często używano broni. Używali jej mnisi z Shaolin, shinobi – znani jako ninja, a przede wszystkim samurajowie. Oni używali wspaniałych mieczy katana. Dzisiaj samurajów już nie ma. Ale pozostało coś, co pozwoli wczuć się w duszę samuraja. Chodzi o sztukę walki o nazwie kendo.

Adepci kendo ubrani są w ochronne stroje i walczą ze sobą bambusowymi mieczami, które mają przypominać ten używany przez samurajów. Wielką zaletą kendo jest to, że jego adepci mogą „walczyć” ze sobą tak długo, jak tylko chcą, nie czyniąc sobie nawzajem krzywdy. Kendo to współczesna sztuka walki, która wywodzi się kenjutsu, czyli japońskiej szermierki. Sztuka walki mieczem ma w Japonii długą tradycję. Nic dziwnego – samurajowie to ważny element ich historii i kultury.

Kendo to sport cieszący się uznaniem na całym świecie. Popularność tego sportu przyczyniła się do założenia Zen Nihon Kendo Renmej. Jej angielsko-języczna nazwa to All Japan Kendo Federation. Jest to fundacja zrzeszająca i kontrolująca ludzi trenujących Kendo, a także Iaido i Jodo. Na przestrzeni dziejów powstawały również inne organizacje i stowarzyszenie ćwiczących kendo.

Ale na czym polega kendo, jak zawodnicy walczą ze sobą. Noszą oni na sobie zwaną kendo bogu. Składa się ona z kilku elementów. Dłoń zawodników chronią rękawice o nazwie kote. Uszyte z grubej, wielowarstwowej tkaniny chronią one i przedramię. Brzuch i pierś chroni napierśnik o nazwie do. Biodra chroni specjalny fartuch o nazwie tare. Również uszyty z wielowarstwowej tkaniny. Głowę, twarz, ramiona i gardło chroni maska, o nazwie men. Jest to metalowa kratownica przesłaniająca twarz. Przymocowany jest do niej pasek. Do walki im służy bambusowy miecz o nazwie shinai. Miecz ten wykonany jest z czterech listewek. Listewki te wykonane są z bambusa i materiału syntetycznego. Walka mieczem kendo jest bezpieczna. Zawodnicy mogą okładać się z dowolną siłą i prędkością. Przy czym różne są miecze wykorzystywane w kendo. Niektóre są dłuższe, a inne są cięższe.

A na czym polega walka w kendo? Należy trafić jedno z określonych miejsc, chronionych. Dozwolone są cięcia w prawe przedramię, cięcie w prawy lub lewy bok napierśnika, cięcie w środek głowy oraz lewą i prawą skroń itd. Przebieg walki ocenia trójka sędziów. Zasady przyznawania punktów, jak również przebiegu całej walki, określa regulamin. A co jeżeli obaj zawodnicy się uderzą? Punkty nie są im przyznawane.

Kendo to ciekawy sport wywodzący się z japońskiej szermierki. Ćwiczą go zarówno mężczyźni, jak również kobiety i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Oprócz walki są w nim ogólnorozwojowe – jest to sport. Walka w kendo jest bezpieczna. Nawet jeżeli zawodnik zostanie trafiony w część nieosłoniętą to nic się nie stanie. Bambusowy miecz jest tak skonstruowany, że jego uderzenie nie jest groźne. A przebieg walki obserwują i oceniają kompetentni sędziowie. W bezpiecznych warunkach można poczuć się mniej więcej jak dawny samuraj.

Zostaw odpowiedź