Sporty walki w pigułce

Boks, umiejętność walki wręcz

Boks, obok wielu innych dyscyplin sportowych obejmujących sztuki walki, stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Dla nas, ludzi zachodniej cywilizacji, jest to miła odskocznia od zalewających nas, dziwacznych, egzotycznych, często niezrozumiałych technik walk z Azji, gdzie po wylewie filmów akcji w latach osiemdziesiątych te zaczęły zyskiwać rozgłos. A więc, czy warto jest trenować boks? Jeśli chcemy zabrać się za tą dyscyplinę na poważnie, musimy liczyć się z możliwością kontuzji, albowiem jest to bardzo kontaktowy sport. Dwóch ludzi stoi na ringu i ich celem jest pozbawienie rywala przytomności, nie brzmi to jak coś, co nadawałoby się dla starszego pana lub drobnej kobiety. Wielu zawodowców wycina sobie chrząstkę w nosie, aby nie musieć cierpieć na jego nadmiar częste złamania. Złamane żebra, wstrząsy mózgu i rozcięte wargi są na porządku dziennym dla boksera.

Boks to przede wszystkim kondycja

Jeśli nie możemy lub zwyczajnie nie chcemy pozwolić sobie na takie ryzyko, to widocznie nie jest hobby dla nas. Walka na ringu jest również bardzo wyczerpująca, wbrew pozorom ważniejsza jest kondycja i wytrzymałość, niż zwykła siła mięśni. Umiejętność przyjmowania ciosów i ciągłego napierania na przeciwnika wygrała więcej walk niż potężne uderzenia, które mogą być zawsze uniknięte lub zablokowane. Ten, kto szybciej się zmęczy, zazwyczaj przegrywa, dlatego ważne są regularne treningi. Nie można stawiać się na takich meczach zbyt często, nawet zawodowcy robią sobie stosunkowo długie przerwy pomiędzy jedną potyczką a drugą, aby zregenerować organizm, nabrać sił i odpocząć. Inną kwestią jest natomiast to, czy boks jest przydatny poza ringiem. Ciężko jest sobie wyobrazić takiego sportowca, który chodzi po ulicach miasta i okłada losowych ludzi, niczym czarny charakter z komiksu. Owszem, tak nie jest.

Zweryfikujmy stereotypy na temat boksu

W dzisiejszych czasach umiejętność walki wręcz została zepchnięta na margines, a przynajmniej wśród wyżej postawionych środowisk, do których sportowcy z reguły należą. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wykorzystywał swoich zdolności na słabszych fizycznie od siebie ludziach. Wizerunek boksera jest nieco przerysowany, z reguły nasuwa nam się obraz niezwykle umięśnionego, często łysego i pokrytego licznymi tatuażami mężczyzny o potężnej posturze i zniekształconej od licznych złamań facjacie. Należy pamiętać, że są różne kategorie wagowe, a w dzisiejszych czasach o wiele sprawniej lekarze są w stanie poradzić sobie z potencjalnymi uszkodzeniami ciała niż kiedyś. Same warunki walk są o wiele lepsze, uczestnikom zapewnia się odpowiednie ochraniacze, a na miejscu jest personel medyczny w razie potencjalnych wypadków. Różnie bywa, boks to sport, w którym przez kilkanaście minut jesteśmy z oponentem w cztery oczy, mając bezpośredni, cielesny kontakt, a celem jest uderzenie go, a nie, na przykład piłki. Wszystkie te czynniki składają się na większą tendencję do niesportowych zachowań, ale to wszystko kwestia podejścia, która przychodzi wraz z czasem poświęconym na treningi i rozwijanie swoich umiejętności na inne sposoby, których nie wymieniłem.

Zostaw odpowiedź